Női és férfi termékenység, Endokrinológia, Nőgyógyászat

Címünk:
1051 Budapest, Arany János u. 33.
E-mail cím:
budapest@aranyklinika.hu
Címünk:
1051 Budapest, Arany János u. 33.
E-mail cím:
budapest@aranyklinika.hu

Aranyklinika Budapest I Női és férfi termékenység, Endokrinológia, Nőgyógyászat

Termékenységi zavarok és nemzőképességi problémák: Kérdezz-felelek

Szerző: Dr. Vesztergom Dóra

aranyklinika termékenységi zavarok

Mit jelent pontosan a termékenységi zavar vagy más néven meddőség?

A termékenységi zavar azt jelenti, hogy egy párnál egy év rendszeres, védekezés nélküli szexuális élet után sem jön létre várandósság. Ez érintheti a női vagy férfi oldalt – sőt, sokszor mindkettőt –, és a probléma okainak feltárása gyakran összetett orvosi kivizsgálást igényel.

Mik a leggyakoribb okok?

  • Életkor: A nők termékenysége az életkor előrehaladtával csökken. A petesejtek száma és minősége egyaránt romlik. Férfiaknál is jelentkezhetnek problémák az életkor előrehaladtával, bár lassabban.
  • Hormonzavarok: Ezek hátterében állhat például pajzsmirigyprobléma, policisztás petefészek szindróma (PCOS), vagy akár súlyos elhízás.
  • Petevezeték átjárhatósági problémák: Ha a petevezetők elzáródnak, a a várandósság természetes úton gyakorlatilag lehetetlen.
  • A méh rendellenességei: Miómák, polipok vagy a méh fejlődési rendellenessége akadályozhatják az embrió beágyazódását.

Mi történik, ha a spermiumok nem érik el a petesejtet?

A természetes megtermékenyítés során a spermiumoknak hosszú utat kell megtenniük: át a hüvelyen, a méhnyakon, a méhen keresztül a petevezetőkig. Az út során rengeteg akadály állhat előttük, és csak a legjobb, legegészségesebb hímivarsejtek tudják megtermékenyíteni a petesejtet. Ha valami megakadályozza ezt – például elégtelen spermiumszám vagy mozgékonyság –, akkor IVF kezelés, enyhébb esetben inszeminációja jöhet szóba.

Mit tehetünk a petevezeték átjárhatósági problémái ellen?

Az első lépés mindig a pontos diagnózis: ultrahangos vagy kontrasztanyagos vizsgálattal lehet megállapítani, hogy átjárható-e a petevezető. Ha elzáródást találunk, annak oka lehet korábbi fertőzés, méhen kívüli terhesség vagy endometriózis. Bizonyos esetekben műtéti beavatkozás is segíthet.

A méh rendellenességei is okozhatnak problémát?

Igen, a méh formája és állapota kulcsfontosságú a várandósság szempontjából. Ha például mióma vagy polip található a méhüregben, az megakadályozhatja az embrió beágyazódását. Ezek azonban gyakran kisebb műtéti beavatkozással, méhtükrözéssel eltávolíthatók.

Mit tanácsol azoknak, akik aggódnak a termékenységük miatt?

Az első és legfontosabb, hogy ne halogassanak, forduljanak meddőségi szakemberhez! A korai diagnózis és a célzott kezelés sokkal nagyobb esélyt ad a sikerre. Akkor is érdemes szakemberrel beszélni, ha még csak tervben van a gyermekvállalás, egy egyszerű vizsgálattal mind a férfi mind a női oldalon fény derülhet olyan problámákra melyek hatással lehetnek a termékenységre. De ha egy év próbálkozás után sem jön a baba, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni.  És ami még fontos: a termékenységi problémák ma már nagyon jó eséllyel orvosolhatók, a meddőség csak egy átmeneti diagnózis.

„Az első és legfontosabb, hogy ne halogassanak, forduljanak meddőségi szakemberhez! A korai diagnózis és a célzott kezelés sokkal nagyobb esélyt ad a sikerre. Akkor is érdemes szakemberrel beszélni, ha még csak tervben van a gyermekvállalás, egy egyszerű vizsgálattal mind a férfi mind a női oldalon fény derülhet olyan problámákra melyek hatással lehetnek a termékenységre. De ha egy év próbálkozás után sem jön a baba, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni.  És ami még fontos: a termékenységi problémák ma már nagyon jó eséllyel orvosolhatók, a meddőség csak egy átmeneti diagnózis.

Dr. Vesztergom Dóra Ph.D

Hogyan kezelhetők a petevezeték elzáródásai?

Pontos diagnózis szükséges ultrahangos vagy kontrasztanyagos vizsgálattal. Az elzáródás fertőzés, méhen kívüli terhesség vagy endometriózis következménye lehet. Bizonyos esetekben műtéti beavatkozás segíthet a petevezeték átjárhatóságának helyreállításában.

Mit tanácsolunk azoknak, akik aggódnak a termékenységük miatt?

  • Ne halogassák a kivizsgálást! Ha egy év próbálkozás után nincs terhesség, érdemes szakemberhez fordulni.
  • Korai diagnózis = nagyobb esély a sikerre! Ha már a gyermekvállalás előtt van valami gyanú (például rendszertelen ciklus, hormonális panaszok, előzetes nőgyógyászati problémák), egy egyszerű vizsgálattal kideríthető, hogy minden rendben van-e.
  • Ne feledjük: a meddőség ma már gyakran csak átmeneti diagnózis, hiszen a modern orvostudomány rengeteget fejlődött!
  • Mindenki megérdemli az esélyt a családalapításra. Kérjetek segítséget, ha elakadás van a gyermekáldásban!

Bejegyzés megosztása:

Facebook

információ - bejelentkezés

H-P: 8:00 – 15:00

Bejelentkezéssel és a kivizsgálásokkal kapcsolaban hívjon bizalommal

Ezúton tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy budapesti rendelőnkben 2025.01.01-től áremelés várható!