Sokan éveken át szedtek fogamzásgátlót, és amikor babát szeretnének, természetes, hogy felmerül bennük a kérdés, hogy milyen hatása lesz a tabletta szedésének a fogamzóképességükre.
A jó hír az, hogy a fertilitásra nincs hosszú távú negatív hatása a fogamzásgátló tablettáknak. Átmenetileg azonban csökkentheti a termékenységet, a legtöbb esetben ennek a magyarázata az, hogy a rendszeres menstruációs ciklus nem áll rögtön vissza a fogamzásgátló tabletta abbahagyását követően.
Egy tanulmány szerint a fogamzásgátló tabletta abbahagyását követően a nők felénél 1 hónapon belül visszatért a spontán tüszőérés és az ovuláció, 91 %-uknál 31 és 60 napon belül, és 3 hónappal a tabletta abbahagyását követően a nők 99 %-ánál visszatér a normális rendszeres menzesz.
Ha összehasonlítjuk azokat a nőket, akik óvszerrel védekeztek a családtervezés előtt, és azokat, akik hormont szedtek fogamzásgátlás céljából, az óvszerrel védekező nők kicsit többen estek teherbe a fogamzásgátlás abbahagyását követően, azonban 3 hónappal később eltűnt ez a különbség. A különbség oka nagy valószínűséggel az lehetett, hogy a fogamzásgátló tabletta abbahagyását követően az első 3 hónapban nem rendszeres még a ciklus, ezért nehéz jól időzíteni az együttléteket.
Érdemes megemlíteni az úgynevezett „rebound”, visszacsapási effektust is. Amikor a fogamzásgátlót szedjük, akkor a tüszőérést gátoljuk. Ritkán előfordulhat azonban, hogyha sokáig gátoltuk a tüszőérést, a gátlás feloldása után, azaz a tabletta szedésének abbahagyásakor egyszerre több tüsző érik, és ha azok megtermékenyülnek, akkor nagyobb eséllyel lehetnek ikreink.
H-P: 8:00 – 15:00
Bejelentkezéssel és a kivizsgálásokkal kapcsolaban hívjon bizalommal